fbpx

Czas na podsumowanie! 2020 oczami Youth Business Poland

W 2020 roku, którego motywem przewodnim było zmniejszenie aktywności i pandemiczny zastój. Fundacja Youth Business Poland wspierała polskich przedsiębiorców poprzez liczne inicjatywy promujące przedsiębiorczość. Oferując bezpłatny mentoring, konsultacje i merytoryczne webinary z ekspertami z różnych dziedzin biznesu. Youth Business Poland wierzy, że przedsiębiorczość oznacza kreacje swojej własnej ścieżki, która usłana jest determinacją i konsekwencją. Z drugiej strony na ich barkach spoczywa duża odpowiedzialność za pracowników, płatności, kontrahentów. Dlatego przez 12 miesięcy intensywnie wspieraliśmy przedsiębiorców w ich biznesowych przygodach, a poziom innowacyjności i zaradności uczestników napawał zespół YBP ogromną radością. W jaki sposób wspieraliśmy ludzi biznesu w 2020 roku i jak my radziliśmy sobie podczas pandemicznego roku? Zapraszamy Was w podróż po szlaku przedsiębiorczości, który przeszliśmy wspólnie w 2020 roku!

Styczeń, czyli noworoczna przedsiębiorczość

Styczeń zespół Fundacji rozpoczął, optymistycznie, gotowy na wyzwania, które miał przynieść nowy rok. Na start programów YBP z niecierpliwością czekało także wiele osób zmotywowanych do rozpoczęcia lub rozwoju firmy. Zespół opracował plan działania na kolejne 12 miesięcy i nie wiedział jeszcze, że 2020 będzie surowym nauczycielem… O Covid’19 słyszeliśmy tylko zza oceanu, i nikt nie podejrzewał, że wkrótce nasza rzeczywistość tak bardzo się zmieni.

Luty, czyli biznesowa cisza przed burzą i rekrutacja do programu Young Entrepreneurs Success (YES!)

W prepandemicznej lutowej rzeczywistości spokojnie przygotowywaliśmy się do startu programu  rozwoju przedsiębiorczości dla początkujących przedsiębiorców Young Entrepruner Succed (YES). Fundacja wystartowała z rekrutacją i zespół YBP cieszył się, patrząc, jak spływają nowe zgłoszenia do programu.

Marzec, czyli zmiany, kryzysowa pomoc biznesowa i program Academy_Smolna#2020

„W marcu pandemiczna rzeczywistość zaczęła coraz mocniej dawać o sobie znać. Musieliśmy odwołać wyjazd na konferencję projektową do słonecznej Sycylii, a część aktywności zaczęła być ograniczana. Wiele instytucji zaczęło bardziej zachowawczo podchodzić do realizacji nowych inicjatyw. Zostały też anulowane projekty, o które aplikowała fundacja, a co za tym idzie, sytuacja finansowa zaczęła robić się napięta. Nie poddawaliśmy się  i kontynuowaliśmy nasze działania” – mówi Adrian Migoń Prezes Fundacji.

Złożyliśmy dodatkowe projekty i inicjowaliśmy nowe partnerstwa. Ruszył 10-miesięczny program doradczy Miasta St. Warszawy Academy_Smolna#2020, który Fundacja realizowała w partnerstwie z firmą Infakt.pl oraz kancelarią prawną Hogan Lovells. Na uczestników czekało 680 godzin konsultacji i mentoringu, z ekspertami biznesowymi z prawa i księgowości.

Wszystkie działania wspierające trzeba było jednak zdigitalizować, a sam zespół Fundacji także musiał przeorganizować swoją pracę na zdalną. W styczniu 2021 wiadomo, że projekt zakończył się dużym sukcesem i wersja online dobrze sprawdziła się w pandemicznej rzeczywistości. Ze wsparcia w programie skorzystało 361 osób, a 99,3% potwierdziło zadowolenie z udziału w nim! W połowie marca mieliśmy się spotkać podczas warsztatu z 25 początkującymi przedsiębiorcami zakwalifikowanymi do pierwszej edycji programu YES, jednak dzień przed pierwszy warsztatem wyszedł rządowy zakaz organizowania spotkań grupowych. Ze smutkiem odwołaliśmy pierwsze szkolenie,  a uczestnicy spoza Warszawy musieli zwrócić bilety na podróż do stolicy i odwołać noclegi. Przełożyliśmy warsztat i start projektu na kwiecień, przygotowując się na formę w pełni zdalną. Było to dla nas duże wyzwanie, gdyż zdecydowanie wolimy bezpośredni kontakt, dobrą atmosferę na warsztatach i nieformalny networking, który trudno organizować online.

Kwiecień, Pandemia to nie Prima aprilis – działamy online i pomagamy firmom

W kwietniu  kontynuowaliśmy program Academy_Smolna_2020, przekazywaliśmy zainteresowanym informacje o tarczy antykryzysowej, organizowaliśmy konsultacje biznesowe i zastanawialiśmy się jak zarazić ludzi chęcią rozwoju kompetencji biznesowych, które są szczególnie ważne w czasach kryzysu. W końcu ruszył też pierwszy program Young – Entrepreneus Succeed. Przez około 1 miesiąc przygotowaliśmy wersję online 8 warsztatów, doradztwa i innych form wsparcia. Po zorganizowaniu całego 2-miesięcznego programu wiedzieliśmy, że akceleracja online poszła bardzo dobrze. Efekty przeszły nasze oczekiwania, rozwój firm, pozytywne feedbacki i dobra energia, która biła od uczestników zza ekranów komputerów, dodały nam skrzydeł i pomogły uwierzyć, że forma online nie tylko stanowi alternatywę spotkań na żywo, ale także pozwala wnieść bardzo konkretną wartość.

Maj, czyli pobudka dla biznesu i program #WakeUpYourBusiness finansowany przez Google.org

W maju przy wsparciu Google.org rozpoczęliśmy nowy program pomocowy Wake Up Your Business. Zaczęliśmy przygotowania do uruchomienia telefonicznej linii wsparcia, S.O.S. mentoringu oraz webinarów i warsztatów online. Polskimi partnerami projektu zostali PwC i Związek Pracodawców Polskich. Program nadal trwa, a wsparcie trafi do ponad 200 000 właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw w 32 krajach Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i regionu Azji i Pacyfiku. Realizacja projektu pomogła nam w pełni rozwinąć nasze digitalowe działania i zapewnić kompleksowe wsparcie. Z którego do końca 2020  skorzystało ponad 500 przedsiębiorców. Rozpoczęliśmy także działania i realizację VIII edycji autorskiego programu akceleracyjnego Katalizator Rozwoju Firmy w partnerstwie z firmą Accenture. W ramach którego wsparcie warsztatowe i mentoringowe otrzymało 15 początkujących przedsiębiorców.

 Czerwiec, czyli bezpłatna linia wsparcia biznesowego

W czerwcu zgłaszało się do nas co raz więcej osób, które potrzebowały pomocy w utrzymaniu firmy. Dlatego uruchomiliśmy pod numerem 22 100 20 51 bezpłatną infolinię w ramach programu szybkiego reagowania. Aby z pomocą naszych wspaniałych mentorów wspierać przedsiębiorców w potrzebie. Jeżeli linia była zajęta, kontaktowaliśmy się z dzwoniącymi w późniejszym terminie, ale nasi konsultanci zawsze oddzwaniali do zainteresowanych konsultacjami. W partnerstwie z Citibankiem i Fundacją Kronenberga zaangażowaliśmy się też w organizacje konferencji FIRMA WIRUSOODPORNA. Podczas której wiedzą dzielili się eksperci z zakresu e-commerce, zarządzania rozproszonymi zespołami oraz budowania relacji z klientami w świecie wirtualnym.

Lipiec, czyli miesiąc webinarów

W sezonie wakacyjnym wszyscy powoli zaczęli zapominać o pandemii, licząc, że kryzys został już zażegnany. Fundacja jednak kontynuowała swoje programy S.O. S dla przedsiębiorców, którzy nadal zmagali się ze skutkami społeczno-gospodarczymi Covid’19

W lipcu organizowaliśmy ciekawe webinary m.in.: z Konradem Zachem – Founderem & CEO Thinkhub i ekspertem e-Commerce, który wprowadził nas w świat e-sprzedaży, a kolejny z Konradem Ozdowy, co-founderem PwC Startup/ Scaleup & Startup, który tłumaczył uczestnikom webinaru jak pozyskać finansowanie dla startupu. To był dobry miesiąc: nasz program Wake Up Your Business doceniono w skali krajowej i został on objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Rozwoju.

Sierpień, czyli rekrutacja do kolejnej edycji programu YES! – Young Entrepreneurs Succeed

W sierpniu ruszyła rekrutacja do kolejnej II edycji programu YES! – Young Entrepreneurs Succeed. Poza tym rozpoczęliśmy zapisy do mentoringu z ekspertami z Google.org. Dzielili się z uczestnikami wiedzą z zakresu marketingu kryzysowego, strategii marketingu cyfrowego, planowania biznesu i sprawdzonych metod używania Google Ads.  Dla Fundacji sierpień był też czasem urlopów i ładowania akumulatorów przed zapowiadającym się aktywnie wrześniem.

Wrzesień, czyli miesiąc intensywnej pracy!

Wrzesień upłynął nam pod znakiem intensywnej pracy z przedsiębiorcami, nowych partnerstw i webinarów! Mieliśmy przyjemność zostać partnerem dwudniowego wydarzenia Sensorycznie i na serio, które zwiększało świadomość o tym, jak miasto postrzegają osoby starsze i z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Ponadto organizowaliśmy webinary o szansach i zagrożeniach cyfrowego eksportu, skutecznym generowaniu leadów i zarządzaniu procesem sprzedaży oraz rozpoczynaniu i prowadzeniu skutecznej komunikacji firmy.

Do S.O. S mentoringu dołączyła 40 osoba co oznaczało, że ze wsparcia mentora w ramach działań fundacji korzystało ponad 80 przedsiębiorców.

Październik, czyli start kolejnej edycji programu YES- Young Entrepreneurs Succeed!

Październik otwarliśmy webinarem Pawła Wojciechowskiego — współtwórcy Noble Lashes, który uczył nas „jak rozbić Youtube i zarobić pierwszy milion” i rozpoczęliśmy kolejny nabór do miesięcznego kursu rozwoju przedsiębiorczości YES- Young Entrepreneurs Succeed! Od marca angażowaliśmy się także w rozwój platformy Ekspercipomagaja, organizowaną przez firmę Cashy.pl gdzie można uzyskać merytoryczną pomoc biznesową bezpłatnie lub za symboliczną kwotę przeznaczoną na wskazany cel charytatywny. Cała akcja zakończyła się ogromnym sukcesem i oprócz wizyt medialnych w dzień dobry TVN otrzymała wyróżnienie w konkursie „Dobroczyńca Roku”.

Listopad, czyli miesiąc aspirującego przedsiębiorcy 

W listopadzie nasz kalendarz był w dalszym ciągu wypełniony konsultacjami w ramach Academy_Smolna, organizacją mentoringu i nowymi webinarami. Lech Kaniuk — CEO SunRoof Polska, współtwórca PizzaPortal.pl, iTaxi.pl i Delivery Hero i autor książki „Siła Pędu” opowiedział uczestnikom webinaru o swojej ścieżce biznesowej. Radca prawny Igor Władyko udzielał wskazówek, o tym jak prowadzić firmę omijając kłopoty prawne. To był zdecydowanie miesiąc intensywnej edukacji dla aspirujących przedsiębiorców!

Grudzień, czyli pożegnanie niezapomnianego roku

Bez wątpienia 2020 rok pozostaje niezapomniany dla wielu z nas, ale w 2021 rok wkraczamy pełni chęci do działania. W grudniu z sukcesem zakończył się program Academy_Smolna#2020, a nam udało się zorganizować dwa ciekawe webinary. Rafał Ferber – Prezes agencji Runaways i założyciel „Mordor na Domaniewskiej” podzielił się z uczestnikami webinaru technikami efektywnej pracy zdalnej. Magdalena Pawłowska — ekspertka od kursów online w Polsce przeprowadziła słuchaczy przez proces tworzenia kursu online pomimo braku ogromnej społeczności. To był grudzień pełen planowania, choć 2020 rok nauczył nas już, że elastyczność jest w biznesie na wagę złota.

Podsumowując, mieliśmy przyjemność zrealizować kilka wspaniałych programów, zorganizować wiele wartościowych webinarów. Wspierać przedsiębiorców dzięki bezpłatnej linii wsparcia biznesowego i partycypować w kilku dobrych inicjatywach. Przez te 12 miesięcy udało nam się:

  • Zapewnić wsparcie doradcze i mentoringowe dla 361 osób w ramach programu #Academy_Smolna2020.
  • Zorganizować 6-miesięczny mentoring indywidualny dla 132 początkujących przedsiębiorców w ramach projektów (Katalizator Rozwoju Firmy, Young Entrepreneur Succeed, Academy Smolna i Wake Up Your Business).
  • Prowadzić projekt Wake Up Your Business, który poprzez Webinary, Help line i SOS-mentoring pomógł już 600 początkującym przedsiębiorcom. W digitalizacji, adaptacji do nowej sytuacji na rynku i rozwoju firmy podczas pandemii.
  • Z sukcesem przejść na tryb online i zorganizować trzy edycje Young Entrepreneur Succeed. Programu dla młodych przedsiębiorców, składającego się z 8 warsztatów biznesowych, coachingu i 6-miesięcznego mentoringu.
  • Do YBP dołączyło ponad 20 nowych Mentorów, co nas bardzo cieszy, bo nasza organizacja rośnie w siłę!
  • Przyczynić się do otwarcia 40 nowych firm i powstania 65 nowych miejsc pracy.
  • Dać wsparcie 1269 osobom.

Dziękujemy wszystkimi partnerom i mentorom za współpracę, gdyż bez nich nie byłoby to możliwe. Życzymy wszystkim dobrego 2021 roku i niech przedsiębiorczość będzie z Wami!