fbpx

Kim jest Mentor biznesowy i jak może pomóc w rozwoju firmy?

Kim jest Mentor biznesowy?

Termin „Mentor biznesowy” często kojarzy się z osobą z naszego środowiska pracy, która ma większe doświadczenie i wiedzę. Jest chętna do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pokierować karierą zawodową młodszego współpracownika. Obecnie termin „Mentor biznesowy” jest często i swobodnie używany, obejmując szeroki zakres działań i usług.
Po pięciu dekadach badań nad relacjami mentorskimi dowody są niepodważalne. Ludzie, którzy mają mentorów, uzyskują szereg korzyści zawodowych. W tym szybszy awans, wyższe pensje, są lepiej zorganizowani, wykazują silniejszą tożsamość i wyższą satysfakcję zarówno z pracy, jak i życia osobistego. Cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i poczuciem własnej wartości, łatwo rozgraniczają życie zawodowe od prywatnego. Posiadają również lepsze umiejętności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.
Dlatego z naszej strony mamy absolutną jasność co do tego, czym powinien być „Mentoring biznesowy”. Zaczyna się on od absolutnej i prawdziwej wiary mentora w firmy, z którymi współpracuje i ich dalszy sukces. Niewątpliwie ocena uczestniczki programu Wake up Your Business mówi sama za siebie:

„W trudnym momencie dostałam wsparcie od swojego Mentora. Dodało mi to wiary, że potrafię uratować biznes i odzyskać stałych klientów. Dzięki wiedzy mojego Mentora stworzyłam nową strategię antykryzysową, wprowadziłam zmiany w menu, dodałam nowe usługi, zmieniłam plan marketingowy. Również dostałam wsparcie w prowadzeniu negocjacji z właścicielem budynku na zmianę w wysokości czynszu. Serdecznie polecam skorzystać z pomocy akceleratora i wziąć udział w programie mentoringowym. Moje podziękowanie za nieocenione wsparcie do całego zespołu YBP i mojego Mentora, Pana Krzysztofa Dzięcioła”.

Czym jest Mentoring biznesowy?

Z pewnością Mentoring biznesowy nie polega na zatrudnianiu konsultanta lub pracownika do pomocy w prowadzeniu firmy. Jest to relacja między osobą, która myśli o założeniu lub prowadzi firmę, a kimś z doświadczeniem biznesowym. Mentor poprowadzi przez proces podejmowania trudnych decyzji. Wskaże sposoby ulepszenia biznesu, zada trudne pytania i zmotywuje do osiągnięcia wyższego poziomu wydajności. Współpraca z Mentorem biznesowym pomaga uzyskać świeży wgląd w problemy i podejmowanie decyzji poprzez bezstronną, obiektywną dyskusję i informacje zwrotne.

Niektóre z korzyści płynących z Mentoringu biznesowego obejmują:

 • Zmniejszenie poziomu ryzyka w podejmowaniu decyzji biznesowych. Odkrywanie drogi staje się łatwiejsze, gdy masz kogoś, kto rozumie i podziela Twoje obawy na różnych etapach.
 • Skoncentrowanie swojej energii. Posiadanie kogoś, kto cię motywuje i dzieli się swoimi sukcesami, może często prowadzić do stawiania coraz odważniejszych kroków, których najprawdopodobniej nie podjąłbyś sam.
 • Szybsze dokonywanie postępów. Podejmowanie ważnych działań może mieć duży wpływ na Twoje zyski.
 • Pojawiają się możliwości biznesowe. Gdy Twój czas i energia są lepiej skoncentrowane, dążenie do nowych możliwości staje się teraz rzeczywistością.

Twój Mentor biznesowy powinien być naprawdę obiektywny. Co więcej, być w stanie przekazać swoje doświadczenie życiowe i biznesowe do rozwiązywania wielu problemów startupu. Krótko mówiąc, Mentor biznesowy to ktoś, kto jest dostępny, kiedy go potrzebujesz i komu możesz całkowicie zaufać, powierzając swój pomysł na firmę.

DZIAŁAJ TERAZ – Zgłoś się do jednego z naszych programów rozwojowych.

W jaki sposób Mentoring biznesowy może pomóc mi w rozwoju firmy?

Nasi Mentorzy to profesjonaliści, którzy mają doświadczenie w rozwijaniu własnej firmy i pomaganiu innym właścicielom biznesów w koncentrowaniu się na rozwoju pomysłu biznesowego i osobistym sukcesie. Konsekwentne wsparcie zapewni Ci regularne działania na rzecz osiągnięcia swoich celów i podejmowanie lepszych decyzji.

Jakie są korzyści z posiadania Mentora biznesowego?

 • Pomoże Ci spojrzeć na Twój pomysł z innej perspektywy. Może pomóc zobaczyć „ogólny obraz” i zidentyfikować mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia, które mogłeś przeoczyć.
 • Udzieli wskazówek – odnoszący sukcesy, rozwijający się biznes niesie ze sobą nowe wyzwania, takie jak zatrudnianie nowych pracowników, pozyskiwanie kapitału i wchodzenie na nowe rynki.
 • Mentor biznesowy może zaoferować konkretne wsparcie, podzielić się najlepszymi praktykami z innych branż i sektorów oraz ostrzec przed potencjalnymi pułapkami.
 • Będzie tablicą rezonansową – kluczową rolą Mentora biznesowego jest słuchanie, stymulowanie i kwestionowanie twojego myślenia.
 • Pomoże Ci to rozwinąć własne pomysły i znaleźć rozwiązania problemów biznesowych w znacznie szybszym tempie niż robienie tego samodzielnie. Już samo to powinno prowadzić do lepszych decyzji.
 • Sprawi, że będziesz odpowiedzialny – pomoże Ci wyznaczyć cele i kamienie milowe, a także sprawi, że będziesz odpowiedzialny za ich realizację.
 • Twój Mentor biznesowy sprawi, że będziesz skupiony na swoich celach – podczas budowania startupu, bardzo łatwo jest zejść z wyznaczonej ścieżki, Twój mentor biznesowy upewni się, że wykonujesz wartościową pracę i nie zboczysz z drogi!
 • Rzuci Ci wyzwanie – pierwsze sukcesy sprawiają, że osiadamy na laurach. Mentor Biznesowy rzuci Ci wyzwanie, aby przejść o krok dalej i wyjść ze strefy komfortu.

Dlaczego potrzebuję Mentora biznesowego?

Potrzebujesz Mentora biznesowego, jeśli chcesz być jutro lepszym niż dzisiaj. Jeśli będziesz nadal robić te same rzeczy, będziesz nadal uzyskiwać te same wyniki!
Mentor biznesowy pobudzi nowe myślenie i pomoże Ci wypróbować nowe pomysły. Będzie zachęcać, a nie nalegać, do ciągłego działania, a wszystko to może być dobre tylko dla Ciebie i Twojego startupu.

Jak znaleźć i wybrać Mentora biznesowego?

Musisz także mieć pewność, że potencjalny Mentor Biznesowy jest doświadczony, a jego doświadczenie pozwala na udzielanie porad. NIE musi być to doświadczenie wyniesione z branży, w której Ty działasz. Jednak musisz mieć pewność, że Twój Mentor Biznesowy ma ogromną wiedzę i może odnosić się do Twoich konkretnych wyzwań i je rozumieć.

Na naszej stronie znajdziesz wszystkich naszych Mentorów, wraz ze zdjęciami oraz opisem ich doświadczenia. Jednym z nich jest Greg Albrecht, który w jednym z odcinków podcastu opowiedział czym jest Mentoring oraz jak wybrać odpowiedniego Mentora.

Czy możesz mi podać kilka przykładów historii sukcesu w zakresie Mentoringu biznesowego?

Na stronie Youth Business Poland znajdziesz case study alumnów naszych programów, którzy są zadowoleni wymiernymi rezultatami pracy z jednym z naszych Mentorów. Daria z creativesoul_space zwiększyła sprzedaż swojego dziennika, a Valeriya opracowała nową strategię, która pozwoliła jej wyjść z kryzysu. Szczegółowe historie sukcesu niektórych naszych programów rozwojowych znajdziesz TU.