fbpx

Wake Up Your Business, czyli kryzysowa pomoc biznesowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

W czasie kryzysu wiedza to często najlepsza tarcza przeciwko szybko następującym zmianom. Realizowany przez Youth Business Poland program Wake Up Your Business działał jako kryzysowa pomoc biznesowa szyta na miarę potrzeb przedsiębiorców. Dzięki serii edukacyjnych webinarów i programie mentoringowym, uczestnicy programu mogli stworzyć strategię biznesową. Nowy plan pomógł wybudzić ich firmy z letargu i otworzyć okno tam, gdzie pandemia zamknęła biznesowe drzwi! 

Odkąd pandemia zatrzęsła naszym światem, tysiące biznesów przeszło w stan hibernacji. Statystyki gospodarcze nie napawają entuzjazmem i właśnie dlatego jest to dobry czas, aby zdobywać wiedzę i umiejętności. Pomogą one nam sprawnie kierować biznesem w nowej postpandemicznej rzeczywistości. Zarówno w naturze, jak i w biznesie, przetrwają ci, którzy najlepiej przystosowują się do zmieniających się warunków. Wybuch pandemii zupełnie zmienił sposób, w jaki funkcjonuje wiele firm. 

Aby wesprzeć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w kryzysowym czasie, fundacja Youth Business Poland (YBP) rozpoczęła nową inicjatywę: Wake Up Your Business.  Program był realizowany w ramach międzynarodowego Programu Szybkiego Reagowania Youth Business International (YBI). Wspieranego przez Google.org i składał się z 3 głównych komponentów: serii 20 webinarów z udziałem znanych specjalistów w zakresie umiejętności cyfrowych. Otwartej dla przedsiębiorców infolinii i mentoringu pod okiem doświadczonych ekspertów biznesowych.

Teraz kiedy program dobiegł końca, pragniemy z dumą ogłosić, że w webinarach i szkoleniach wzięło udział ponad 1000 osób, mentoringu skorzystało 200 osób. Osoby, które pracowały z mentorem, nie tylko zmieniły swój model biznesowy. Dostosowały plan marketingowy do sytuacji pandemicznej, przenosząc swoją działalność do internetu, co pozwoliło na utrzymanie 138 miejsc pracy. Niestety nie każdy biznes udało się uratować mimo najlepszych chęci uczestników i mentorów. 

W czasie pandemii priorytetem było przeniesienie działań firmy do internetu. Program został zaprojektowany, by pomagać w rozwoju digital marketingu oraz sprzedaży w internecie, jak również wypracowaniu nowego modelu. Zaproszeni prelegenci to eksperci znani ze swojej skuteczności w biznesie. Uczestnicy mogli nauczyć się m.in. technik budowania silnej marki osobistej od autora 3 książek i eksperta od budowania marki osobistej Pawła Tkaczyka. Sposobów odbudowy biznesu od doświadczonego przedsiębiorcy i autora podcastu Grega Albrechta. Metod na dotarcie do potencjalnego klienta, za pomocą technik marketingowych, którymi podzielił się Wojciech Bizub. Lech Kaniuk opowiedział o swojej przedsiębiorczej drodze oraz udzielił cennych wskazówek. Rafał Ferber autor ” Mordoru na Domaniewskiej zdradził swoje sposoby na efektywną pracę zdalną oraz zarządzanie zespołem, który jest rozproszony po całej Polsce. Magda Pawłowska od zera zbudowała swoją społeczność wokół e-booków, dzięki niej słuchacze zdobyli wiedzę odnośnie przygotowania i sprzedaży produktów cyfrowych.  

Dzięki pomocy doświadczonych konsultantów przedsiębiorcy mogli też otrzymać szybko odpowiedź na pilne pytania. Uzyskać wsparcie dla swojego biznesu na darmowej, ogólnodostępnej infolinii, pozwalając na szybki i bezpośredni kontakt z zespołem YBP. Infolinia była dobrym punktem wyjściowym dla wielu osób, ponieważ pozwalała na szybkie uzyskanie informacji. O dostępnych rodzajach wsparcia dla biznesów i stworzenie zarysu kryzysowego planu działania. Podczas trwania programu z infolinii skorzystało ponad 1500 osób. 

Seria informacyjnych webinarów pozwoliła uczestnikom na zdobycie zróżnicowanej wiedzy biznesowej. Od tajników komunikacji zdalnej w zespole, przez prawne aspekty prowadzenia biznesu online, po techniki generowania leadów i zarządzania procesem sprzedaży. Wszystkie webinary były prowadzone przez doświadczonych ekspertów, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą w trakcie wydarzenia, a nagrania z webinarów są dostępne online dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje kompetencje biznesowe.

Program mentoringowy pozwolił natomiast uczestnikom na uzyskanie indywidualnej pomocy biznesowej, m.in. w przygotowaniu strategii biznesowej, która jest niezbędna w czasie kryzysu. Dzięki bazie ponad 100 zaangażowanych mentorów uczestnicy programu mogli uzyskać wsparcie w każdym aspekcie prowadzenia działalności gospodarczej. Od procesu budowania modelu biznesowego po tworzenie produktów, sprzedaż, marketing i budowanie zespołu. Każdy uczestnik programu miał prawo do 3 indywidualnych spotkań z wybranym przez siebie mentorem. Celem współpracy było wypracowanie efektywnych strategii działania dla firmy. Jako że mentorzy YBP to doświadczeni specjaliści i przedsiębiorcy, ich ekspertyza ułatwiła uczestnikom wyznaczanie celów biznesowych i strategii ich realizacji. Co ważne udział w programie był absolutnie bezpłatny.

Jakie są opinie uczestników programu Wake Up Your Business? Jakub Wrede, współzałożyciel Cashy, zapisał się do programu, kiedy pandemiczny lockdown spowodował wstrzymanie wdrożenia jego usługi w wielu firmach. Jakub był zmuszony do zmiany dotychczasowego modelu biznesowego. W kryzysie duże firmy nawet jeśli nadal utrzymują płynność, wolą zatrzymać swoje nadwyżki w firmie, ponieważ przyszłość jest niepewna.  Dzięki współpracy z mentorem Jakubowi udało się przygotować strategię działania na kilka miesięcy. Nawiązać współpracę z Grupą Santander i sprowadzić do banku klientów potrzebujących finansowania. Co było dla niego najcenniejszą wartością wyniesioną ze spotkań z mentorem? Dla Jakuba niezwykle pomocne było świeże spojrzenie oraz nowe pomysły. Jak również wyciąganie z nich trafnych wniosków biznesowych, które pomogły mu wyznaczyć jasne cele na przyszłość.

Oskar Kwitek i Paweł Suus, założyciele EduSpace Tutoring Center, które pomaga wybierać ścieżki edukacji i kariery, bazując na osobowościach i predyspozycjach uczniów, także oceniają program bardzo pozytywnie. Od momentu wyznaczenia celów biznesowych z mentorem konsekwentnie realizują swoje cele biznesowe. Według nich program przybliża „zarządzanie biznesem i otwiera na nowe perspektywy”. A ich mentor „nie tylko zawsze służy radą, ale potrafi natchnąć do pracy kiedy przychodzi trudny moment”. Krótko mówiąc, Wake Up Your Business otwiera przedsiębiorcom oczy na nowe możliwości.

Nie możemy kontrolować biegu historii, ani wydarzeń, które zmieniają funkcjonowanie naszych biznesów. Ale możemy wybrać, w jaki sposób zareagujemy na zmieniającą się rzeczywistość. Program Wake Up Your Business to źródło rzetelnej wiedzy biznesowej, która może pomóc przedsiębiorcom kreować możliwości, tam, gdzie świat rzucił im pod nogi kłody. Niezależnie od sytuacji gospodarczej, wiedza zawsze pozostanie najlepszą inwestycją na przyszłość. Więcej o programie można dowiedzieć się na stronie: https://wakeup.ybp.org.pl/