Właśnie ukazało się specjalnie wydanie Youth Employment Magazine poświęcone tematowi zdrowia psychicznego młodzieży.
Marcowy numer Magazynu jest bardzo bogaty – to wydanie pełne refleksji i głębokich przemyśleń na delikatny temat: zdrowie psychiczne we wszystkich jego możliwych odmianach.
Mówienie o zdrowiu psychicznym nigdy nie jest łatwe. Jeszcze trudniej jest mówić o zdrowiu psychicznym młodzieży, zwłaszcza biorąc pod uwagę negatywne skutki pandemii. Biorąc pod uwagę termin „efekty”, można się zastanawiać, dlaczego dopiero teraz poruszamy ten temat. „Skutki czegoś” generalnie wywodzą się z problemu, który w jakiś sposób ustabilizował się w niektórych wymiarach naszego życia. Wierzymy, że w ciągu ostatnich 3 lat przynajmniej raz mieliśmy do czynienia z młodym człowiekiem, który niesie ze sobą skutki izolacji, braku wolności, kontaktów towarzyskich, relacji, jakie stwarza szkoła, oraz, jakby tego było mało, wynikający z tego kryzys gospodarczy (brak zachęt, bodźców lub możliwości zatrudnienia). To właściwy czas, aby o tym porozmawiać.
Na łamach Magazynu znajdziesz kilka ciekawych podsumowań skłaniających do dalszych przemyśleń w tym temacie.
Dodatkowo, w odniesieniu do naszej przyszłej przyszłości, zapraszamy także do zapoznania się z wiadomościami pochodzącymi z Funduszu Współpracy Regionalnej, ponieważ FRA zorganizowała hybrydowy Okrągły Stół z NHRI, Europejską Siecią Krajowych Instytucji Praw Człowieka (ENNHRI), zapraszając również swoich Krajowych Oficerów Łącznności i i Punkty Kontaktowe Karty UE w celu omówienia wyzwań i możliwości związanych ze stosowaniem Karty praw podstawowych UE i monitorowaniem aspektów praworządności związanych z prawami podstawowymi.
Poniżej zamieszczamy nasz artykuł z nowego wydania magazynu oraz zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami z marca (link do całego wydania na dole)
Wydanie specjalne na temat zdrowia psychicznego – negatywne skutki pandemii dla zdrowia psychicznego młodzieży.
Mijają obecnie 3 lata od ogłoszenia przez WHO pandemii COVID-19. Przez ten czas zauważamy, że pandemia odcisnęła solidne piętno na zdrowiu psychicznym większości obywateli w naszym kraju. Przyjrzyjmy się z bliska jej zdrowotnym skutkom wśród młodzieży szkolnej. Jest to grupa wiekowa, która do prawidłowego rozwoju szczególnie potrzebuje kontaktów z rówieśnikami. Podczas pandemii poddana była długotrwałej izolacji i obecnie mierzy się z negatywnymi tego skutkami. Wydawało się nam, że efekty pandemii będą krótkotrwałe, ale rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego.
Jakie skutki uboczne dla zdrowia psychicznego młodzieży niesie ze sobą pandemia?
Młodzież szkolna podczas pandemii narażona była na izolację domową, wszechobecny chaos informacyjny oraz obawę przed zachorowaniem na COVID-19 i śmiercią (zarówno swoją jak i bliskich osób). Nie mogła się kontaktować z rówieśnikami ani rozwijać swoich zainteresowań. Ten długotrwały stan napięcia i niepewności jutra wywołał u części nastolatków skutki uboczne natury psychicznej jak zaburzenia depresyjne i lękowe. Badania naukowe wskazują, że młodym ludziom towarzyszyło w 2022 r. pogorszenie nastroju, poczucie osamotnienia, kłopoty z radzeniem sobie z własnymi emocjami, pamięcią i koncentracją, problemy ze snem, negatywne myślenie o sobie, długotrwałe zmęczenie, większa drażliwość, wycofanie się z sytuacji sprzyjających kontaktom z innymi osobami, wyższy poziom odczuwanego stresu i lęku, a nawet akty samookaleczenia oraz myśli samobójcze.
Czas od kiedy minęło zagrożenie kolejnymi falami zmutowanego wirusa Sars-Cov-2 i zniesienie zakazu noszenia maseczek w większości miejsc publicznych jest dosyć krótki. Niemniej pojawiają się wyniki różnych badań nad skutkami pandemii na nasze zdrowie i będzie takich badań przybywać. Na ich podstawie będziemy mogli bardziej precyzyjnie oceniać jej negatywne skutki na nasze zdrowie i określać możliwości jak sobie z nimi radzić.
Na co wskazują statystyki?
Statystyki badań naukowych z 2022 r. wykazują, że wśród młodzieży szkolnej narażonej na izolację domową i stres związany z rzeczywistością pandemiczną, 39,8% badanych osób wykazywało oznaki mogące przyczynić się do pogorszenia ich stanu psychicznego po ustaniu zagrożenia. Pomimo tego, że wiele młodych osób poradziło sobie z trudnymi warunkami podczas pandemii, wspomniane 39,8 % stanowi niepokojąco wysoki odsetek młodzieży, która nie poradziła sobie ze stresem oraz izolacją domową.
W jaki sposób technologia może pomóc młodzieży poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii?
Postęp technologiczny przyczynia się do poprawy jakości naszego życia. W obecnym czasie, kiedy mierzymy się z negatywnymi skutkami pandemii na nasze zdrowie psychiczne, jest to szczególnie ważne. Wiele startupów pozytywnego wpływu stara się wesprzeć ludzi wspierając ich kontakt ze specjalistą oraz ucząc ich ćwiczeń związanych z całkowitym relaksem i odprężeniem umysłowym.
Spośród różnych startupów branży Medtech chcemy zwrócić szczególną uwagę na te firmy, których funkcjonowanie wpływa na poprawę stanu psychicznego nastolatków w Polsce.
Startup CALMSIE – to polski startup pomagający w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży. Przedsiębiorcy stworzyli algorytm wykorzystywany w wideobocie. Usprawnia on przeprowadzanie ćwiczeń terapeutycznych oraz nawiązanie relacji między psychiatrą a pacjentem.
Aplikacja Focusly – uczy relaksacji, zawiera zestawy ćwiczeń, które pomogą przy problemach z lękiem i stresem, brakiem snu, problemami z koncentracją. Mogą z niej korzystać osoby indywidualne jak również firmy.
Czy pomysły biznesowe młodych ludzi mogą być kluczem do wsparcia młodzieży z problemami?
Okazuje się, że zdecydowanie tak! Młodzi ludzie mogą stworzyć firmę wspierającą nastolatków i ludzi dorosłych przeżywających popandemiczną traumę. Przykładem jest firma Recykling Myśli skupiająca specjalistów psychologów zajmujących się depresją, stresem, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami nastroju i innymi dolegliwościami natury psychicznej. Eksperci pomagają młodzieży w wieku 11-18 lat oraz osobom dorosłym. Jest to firma stworzona z potrzeby wsparcia psychologicznego m.in. podczas trudnego okresu pandemii. Konsultacje mogą się odbywać telefonicznie oraz w formie online. Założycielka firmy Recykling Myśli otrzymała wsparcie w ramach programu YES. Dzięki udziałowi w tym programie otworzyła swoją firmę i pomaga obecnie młodzieży zwalczyć problemy natury psychicznej po pandemii.
W ciągu ostatnich 3 lat młode osoby do 29 roku życia, posiadająca swój pomysł na biznes, mogły w ramach programu Young Entrepreneurs Succeed! Fundacji Youth Business Poland otrzymać wsparcie w realizacji swojego pomysłu na firmę. W ramach tego programu, dbając o dobre samopoczucie uczestników, ich integrację oraz zaangażowanie w projekt, Fundacja organizowała jedno szkolenie stacjonarne. Dlaczego? Poznanie się młodych przedsiębiorców, ich wzajemne relacje w trakcie programu i po jego zakończeniu mają duże znaczenie dla dobrego samopoczucia uczestników. Ostatecznie każdy z nas potrzebuje bezpośrednich kontaktów społecznych, bez których trudno utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej formie.
Negatywne skutki pandemii, związane z ich wpływem na zaburzenia psychiczne nastolatków w Polsce, są faktem i nie powinniśmy ich bagatelizować. Stanowią problem społeczny, dotykają nas wszystkich jako rodziców, rodzinę i przyjaciół młodych osób dotkniętych tym problemem. W jaki sposób, poza korzystaniem z działalności startupów, można pomóc młodzieży cierpiącej na zaburzenia psychiczne?
Profilaktycznie zaleca się prowadzić zdrowy styl życia poprzez aktywność ruchową, odpowiednią i zdrową dietę, przeznaczanie czasu na relaks oraz sen, ograniczenie słuchania negatywnych przekazów medialnych. Przy wystąpieniu niepokojących objawów depresji lub lęku zaleca się korzystanie z porad specjalistów – psychiatrów i neurologów, stosowanie rehabilitacji neurologicznej z relaksacją, korzystanie z porad psychologów, korzystanie z grup wsparcia. Dodatkowo można skorzystać z działalności fundacji wspomagających zdrowie psychiczne młodzieży oraz z ogólnodostępnych telefonów zaufania.
Obecnie mierzymy się ze zwiększoną liczbą nastolatków doświadczających zaburzeń psychicznych po okresie pandemii. Złagodzenie tych negatywnych skutków może wymagać czasu, cierpliwości i zaufania. Pomoc młodzieży w zwalczaniu ich problemów psychicznych jest obecnie wyzwaniem przyszłości dla ich rodzin, znajomych, dla każdego z nas.
—————————————-
Youth Employment Magazine to wspólna praca blisko 200 instytucji z 26 krajów europejskich realizujących projekty finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, które dzielą się wynikami swoich inicjatyw mających na celu walkę z bezrobociem młodzieży w Europie. Platforma jest tworzona przez Operatora Funduszu, konsorcjum firm JCP Italy i Ecorys Polska.
Zespół redakcyjny składa się z ekspertów realizujących projekty, którzy na bieżąco opracowują materiały o postępach i rezultatach każdego z nich, przygotowują dłuższe artykuły merytoryczne i różne multimedia. Częścią tej grupy jest Youth Business Poland wraz z naszymi Partnerami projektowymi z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Anglii i Niemiec, z którymi realizujemy program YES – Young Entrepreneurs Succeed!
23. numer naszego Magazynu Online – Link: https://issuu.com/youthemploymentmagazine/docs/the_youth_employment_magazine_-_issue_23
Archiwum poprzednich wydań Magazynu: https://youthemploymentmag.net/archive/
Przeczytaj więcej na temat wszystkich projektów dla młodzieży: https://youthemploymentmag.net/projects/
Instagram: https://www.instagram.com/youthemploymentmagazine/
Życzymy miłej lektury!
Program YES – Young Entrepreneurs Succeed! jest realizowany w ramach międzynarodowego projektu The Scaling trust-based partnership models to recharge youth entrepreneurship: Supporting underserved communities with innovative entrepreneurship support instruments (TPM-RYE) project, benefits from €3,3M grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment. The aim of the programme is to activate unemployed youth to access the labour market and promote entrepreneurship.