fbpx

Różne drogi do biznesu – poznaj historię naszych uczestników

Co łączy koty, optometrykę i luksusową biżuterię? Odpowiedzią na to pytanie jest jedno słowo – BIZNES! Wokół każdego z wymienionych obszarów powstały firmy, których pomysłodawcami są młodzi przedsiębiorcy. Postanowili oni rozwinąć skrzydła i skorzystali z programu doradczo-szkoleniowego #Academy_Smolna#2019.

Program trwa od marca do grudnia bieżącego roku i prowadzony jest przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy w Centrum Przedsiębiorczości Smolna, a realizowany przez Fundację „Inkubator Technologiczny” (Youth Business Poland). #Academy_Smolna#2019 to szansa na rozwój dla początkujących przedsiębiorców, bez względu na branżę, którą się zajmują i dotychczasowe doświadczenie.

O tym jak ze studentki automatyki i robotyki stać się właścicielką firmy opowiada Joanna Szopińska, założycielka firmy Do góry kotami.

Wszystko zaczęło się od niewinnej myśli, że chciałabym, aby zamieszkał ze mną kot. I tak w moim domu najpierw pojawił się śnieżnobiały Franek, a jakiś czas później srebrzysta Tosia – wspomina – Koty potrafią zawrócić w głowie. Każdy opiekun zna to z autopsji. Z czasem zauważyłam, że coraz więcej opiekunów szuka kogoś zaufanego, kto zająłby się ich mruczkami pod ich nieobecność. Tak narodził się pomysł, by ułatwić wyjazdy właścicielom kotów, opiekując się pociechami w ich domu – dodaje.

Czworonożni podopieczni Asi Szopiskiej – założycielki “Do góry kotami”

Pójście za głosem pasji to jedna z dróg do biznesu. Jednak motywacji do założenia własnej firmy jest wiele.  Często przyszli przedsiębiorcy postanawiają iść na swoje po latach pracy na etacie lub decydują się na indywidualną pracę w wyuczonym zawodzie. Tak było w przypadku Karoliny Żaglewskiej, wykształconej optometryski, która postanowiła pracować na własny rachunek.

Każdy zna historie o pełnych ideałów młodych absolwentach  kierunków medycznych, którzy po studiach zderzają się z brutalną rzeczywistością codziennej pracy.  Bardzo chciałam uniknąć takiej sytuacji w swoim życiu – wspomina Karolina Żaglewska.  – Na szczęście miałam możliwość stworzenia sobie miejsca pracy, na swoich zasadach, bez zbędnych kompromisów. Zgłosiłam się do programu #Academy_Smolna#2019, ponieważ potrzebowałam rozmów z kimś, kto rozumie specyfikę pracy przedsiębiorcy. Odpowiedzią na moje potrzeby okazały się indywidualne rozmowy z mentorem – dodaje.

Karolina Żaglewska i jej salon “Optometrystka”

Tym, co wyróżnia mentoring jest długotrwała relacja, współpraca oparta na holistycznym podejściu, na zasadach partnerstwa i zrozumienia. W ramach programu #Academy_Smolna#2019  do końca roku zrealizowane zostanie 150 godzin mentoringu. Ponadto uczestnicy mogą skorzystać z doradztwa prawnego i księgowego. Program daje szansę na start, ale także pomaga w rozwoju biznesu i wybór właściwej drogi.

Kiedy Anna Rybi dołączyła do programu miała już stworzoną markę ekskluzywnej biżuterii, którą promowała w Internecie. – Do programu zgłosiłam, kiedy już miałam za sobą pierwsze transakcje, udział w targach, budowę sklepu on-line i stron na Facebook-u i Instagramie. Jednak marka  nie posiadała praktycznie żadnego zasięgu – opowiada Anna Rybi, dyplomowana architekt, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w różnych branżach, która postanowiła postawić na własny biznes. Obecnie jest właścicielką firmy RARAtheMANIMUM oferującej ekskluzywną, ręcznie robioną biżuterię. – Po rozmowach z mentorem wiem, że zdecydowanie najbardziej istotne jest doprecyzowanie w 100% wizerunku marki i skierowanie właściwego przekazu do właściwych odbiorców – dodaje.

Anna Rybi i zaprojektowany przez nią produkt RARAtheMANIMUM

Każda z opisanych historii to inna droga do biznesu. To co je łączy to odwaga młodych przedsiębiorców, żeby wyjść ze swoim pomysłem i skorzystać z porad profesjonalistów. Dzięki zaangażowaniu m.st. Warszawy osoby chcące rozwinąć swoje biznesy mają do tego wiele możliwości.  

Pro-gospodarcza oferta miasta realizowana przez Centrum Przedsiębiorczości Smolna to kompleksowe wsparcie na wielu etapach, począwszy od budowania postaw przedsiębiorczych, aż po wsparcie
w rozwoju już działających firm. CPS to przestrzeń dla biznesu, inkubator przedsiębiorczości, w którym można wynająć biurko, a także skorzystać z darmowych sal konferencyjnych. Osoby planujące założyć firmę, znajdą tu punkt informacyjny, w którym mogą dokonać wszelkich czynności związanych z wpisem do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Uzyskają także niezbędne informacje dotyczące możliwości dofinansowania na start lub rozwój firmy. W CPS prowadzony jest także program miejski polegający na bezpłatnym, indywidualnym doradztwie księgowym, prawnym oraz biznesowym. Odbywają się tu również  profesjonalne szkolenia, wykłady eksperckie i spotkania networkingowe. Centrum Przedsiębiorczości Smolna to dobry adres dla wszystkich, którzy szukają informacji o możliwościach udziału w programach akceleracyjnych finansowanych ze środków miejskich.