fbpx

Jak skutecznie oczyszczać środowisko z różnych skażeń? Jak wykorzystać sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe aby polepszyć komfort życia? Jak zużywać mniej energii w ekologicznym domu? Laureaci konkursu „Startuj z Mazowsza” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego znaleźli odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Celem projektu „Startuj z Mazowsza” było nie tylko wsparcie finansowe start-upów, ale przede wszystkich zmotywowanie i zachęcenie kolejnych osób do realizowania innowacyjnych pomysłów. Konkurs powstał dla młodych firm z terenu całego województwa mazowieckiego o atrakcyjnym lub unikalnym modelu biznesowym. Firmy, które zgłosiły się do udziału w projekcie mogły pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami, produktami i usługami.

 

Rywalizacja podzielona była na dwa etapy: ocenę złożonych wniosków i prezentacje Pitch. Podczas finału, gdzie na zwycięzców czekały nagrody o łącznej wysokości 45 tys. zł. odbyła się konferencja dotycząca innowacyjności. Wystąpili m.in. Wiesław Raboszuk – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Michał Olszewski – z-ca Prezydenta m.st. Warszawy oraz Adrian Migoń – prezes Fundacji Youth Business Poland i przewodniczący komisji konkursowej.

 

Kapituła konkursu wyłoniła 3 laureatów, wręczone zostało również 1 wyróżnienie. Nagrodzono najciekawsze, najlepiej dopracowane pomysły, które kreatywnie wykorzystały nowe technologie, aby wdrożyć swój pomysł na biznes.

Zdobywcą I miejsca (nagroda w wysokości 20 tys. zł) została firma BACTrem sp. z o.o. za opatentowaną szczepionkę bioremediacyjną oraz produkty i usługi, które umożliwiają prowadzenie prac związanych z oczyszczaniem środowiska ze skażeń substancjami ropopochodnymi i metalami ciężkimi.

Laureatem II miejsca (nagroda w wys. 15 tys. zł) została z kolei firma Solace sp. z o.o. za stworzenie całorocznego domu, który generuje więcej energii niż zużywa. Ponadto wszystkie jego elementy są złożone i spakowane w jednym kontenerze, w którym trafiają do nowego właściciela.

III miejsce (nagroda w wys. 10 tys. zł) zajęła firma CODEPEAK.PL za platformę umożliwiającą użytkownikom integrowanie zakupów internetowych w różnych platformach e-Commerce. Rozwiązanie to pozwala na natychmiastową wysyłkę cyfrowego produktu lub klucza licencyjnego po dokonaniu płatności.

Przyznano również jedno wyróżnienie. Otrzymała je firma Scanye Sp. z o.o. za rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, które pozwalają zredukować czas pracy przy księgowaniu i opłacaniu faktur, archiwizacji dokumentów oraz innych powiązanych procesów.

 

Youth Business Poland wsparła projekt merytorycznie. Organizatorem Startuj z Mazowsza był  Samorząd Województwa Mazowieckiego, a głównymi partnerami: Orange Polska SA, Fundacja JWP Pomysł Patent Zysk, Kancelaria JWP Rzecznicy patentowi Dorota Rzążewska sp.k., Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny i Urząd m.st. Warszawy. Za realizację odpowiedzialna była agencja Goodfellas Group.