fbpx

Rola młodych osób w kontekście kryzysu klimatycznego

Zwalczanie zmian klimatycznych jest kluczową i ważną kwestią każdego kraju.
Intensywne opady deszczu, podtopienia czy powodzie, niebezpieczne burze i huraganowe wiatry to tylko niektóre ekstremalne zjawiska pogodowe, które coraz częściej występują w Polsce. W specjalnym raporcie naukowym przygotowanym przez ONZ czytamy, że katastrofalne skutki zmiany klimatu nastąpią szybciej niż prognozowano.

 

Okazuje się, że nawet przedział między 1.5ºC a 2ºC, który do tej pory był uznawany za w miarę bezpieczny dla ludzkości, oznacza tak duży wpływ na klimat, że nie będziemy w stanie powstrzymać jego tragicznych skutków, a część gatunków nie zdąży zaadaptować się do nowej rzeczywistości i warunków atmosferycznych.

Natomiast w raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przygotowanego na podstawie 59 tysięcy prac naukowych, możemy przeczytać, że “jesteśmy na najlepszej drodze do katastrofy klimatycznej”. Według autorów raportu, w każdym sektorze istnieje możliwość zredukowania emisji o co najmniej 50% do 2030 roku, aby wyrządzić jak najmniej szkody nie tylko planecie, ale również człowiekowi.

 

Pogłębiający się kryzys klimatyczny powoduje coraz większe stratyczy można temu zapobiec?

Fundacja WWF Polska przeprowadziła badania dotyczące zaangażowania młodych ludzi w działania proekologiczne. Badanie pokazuje m.in., jak ważna jest edukacja młodych ludzi, dla których dbanie o naturalne środowisko stało się częścią ich codziennego życia. Widać też panujące u nich przekonanie, że to, co sami robią w domu, ma bezpośredni i znaczący wpływ na środowisko.

Widzimy także, że coraz więcej startupów tworzy swoje produkty i usługi, skupiając się na  rozwiązaniach, które pozytywnie wpływają na jakość i życie społeczeństwa.

 

Startupy pozytywnego wpływu

Firmy pragną dołożyć swoje cegiełki do korzystnych zmian zachodzących w naszych społecznościach – jest to widoczny nurt na polskim rynku jak również na całym świecie. Młodzi przedsiębiorcy wdrażają modele biznesowe generujące korzyści ekonomiczne i środowiskowe lub społeczne jednocześnie. Motywacja założycieli często jest osobista, która wynika z wewnętrznych potrzeb dbania o planetę. 

Od kilku lat na całym świecie zauważalny jest również rosnący trend w przechodzeniu na diety roślinne. Coraz więcej osób chce zmienić nawyki żywieniowe ze względów zdrowotnych, ze względów etycznych lub dla poprawy klimatu.

 

Jak bardzo hodowla zwierząt jest szkodliwa dla planety?

Hodowla zwierząt odpowiada za 14,5% emisji gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka i mimo że dostarcza tylko 18% kalorii na świecie, zajmuje 77% gruntów rolnych. Dzieje się tak głównie dlatego, że grunty są potrzebne zarówno do uprawy paszy dla zwierząt, jak i hodowli samych zwierząt. Co więcej, produkcja paszy odpowiada za 41% emisji pochodzących z hodowli zwierzą.

Coraz więcej osób poprzez zmianę swoich nawyków żywieniowych chce ratować świat. Tak również jest w przypadku Kasi Rećko – vege dietetyczka, która specjalizuje się w bilansowaniu i promowaniu diet roślinnych oraz pomaga kobietom w problemach hormonalnych.

 

Dieta roślinna dobra dla ludzi i przyjazna naszej planecie

Hodowla zwierząt, a zwłaszcza bydła, jest znacznie mniej wydajna, niż uprawa roślin. Masowa produkcja mięsa pośrednio przyczynia się do kryzysu głodowego na świecie, ponieważ coraz większa część ziem uprawnych przeznaczona jest na produkcję zbóż, które zostaną zjedzone przez zwierzęta hodowlane.
Kasia, już dawno zauważyła ten problem, dlatego też swoimi działaniami zachęca do ograniczenia spożywania mięsa poprzez małe kroczki, przyzwyczajanie organizmu do zmian oraz uczenia bilansowania posiłków roślinnych.
Promotorka diety roślinnej prowadzi także sklep online, gdzie można zakupić stworzone przez nią gotowe, proste jadłospisy. Co ważne posiłki bazują na produktach łatwo dostępnych, żeby osoby nawet z mniejszych miejscowości mogły w prosty sposób wprowadzić zmiany w swojej diecie.

Vege dietetyczka zgłosiła się do jednej z edycji programu YES – Young Entrepreneurs Succeed! Udział w warsztatach i mentoringu dał jej spory zastrzyk wiedzy, który pomógł jej rozwinąć własną, jednoosobową firmę, w której wszystkim zajmuje się sama, w tym wymyśla strategie, koncepcję działań, pozyskuje klientów, przygotowuje jadłospisy i plany żywieniowe, prowadzi kanały social media oraz prowadzi księgowość.

 

Wybieraj mądrze – wspieraj lokalnie

Podobnie jak przemysł mięsny, branża odzieżowa staje się coraz większym zagrożeniem dla środowiska. Ok. 85% tekstyliów trafia każdego roku na śmietnik. To wystarczy, aby co roku wypełnić port w Sydney. Aby ograniczać negatywny wpływ na naszą planetę coraz więcej nowych marek modowych działa w duchu slow fashion, czyli odpowiedzialnie i lokalnie co skraca łańcuch dostaw czy emisję CO2. 

Przykładem właśnie takiej firmy jest KERTA założona przez jedną z uczestniczek programu YES! –  Paulinę Bździkot. KERTA to marka odzieży medycznej, która od początku do końca produkowana jest właśnie w Polsce. Wszystkie tkaniny z których wykonana jest kolekcja pochodzą od renomowanych dostawców, spełniają wymagane normy oraz posiadają certyfikaty Oeko-tex® standard.

Założycielka marki jest projektantem odzieży z poczuciem misji, co powoduje, że często dodatkowo angażuje się w różne projekty modowe jak np.: warsztaty projektowania odzieży w duchu recyklingu. Sama żyje odpowiedzialnie społecznie stąd też pomysł, by nie rozwijać kolejnej marki, która będzie tylko napędzać konsumpcjonizm, ale przede wszystkim stanie się użyteczna, pomoże ludziom w pracy i będzie w duchu less waste.

 

Wspieranie młodych przedsiębiorców to pomoc dla nas samych

Bardzo nas to cieszy, że coraz więcej młodych ludzi chce mieć realny wpływ na to, co się dzieje w najbliższym otoczeniu i wiemy, że wśród nas jest wiele osób mających świetne pomysły, które zrewolucjonizują przyszłość i pomogą zniwelować negatywne skutki kryzysu klimatycznego.

Ważne, aby dać możliwość i pomóc takim osobom poprzez różne programy, m.in. poprzez YES! – Young Entrepreneurs Succeed! – który oferuje intensywne kursy, praktyczną wiedzę oraz pracę z doświadczonymi specjalistami i praktykami biznesu podczas warsztatów.