fbpx

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2024 – odkryj swój potencjał biznesowy!

Czy warto zakładać własną firmę? Jak przekształcić pomysł w biznes? Co zrobić, by osiągnąć sukces na rynku? Już 18 – 24 listopada 2024 w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości organizacje, instytucje i firmy podejmują działania na rzecz edukacji i promocji przedsiębiorczości młodych. – „Nasza nazwa wręcz zobowiązuje do zaangażowania w tę inicjatywę! Od lat wspieramy młodych przedsiębiorców i innowatorów. Chcemy pokazywać młodym ludziom, że poprzez podejmowanie wyzwań, wdrażanie swoich pomysłów i podejmowanie pewnego ryzyka mają możliwość odkrycia pełni własnego potencjału. Jednocześnie wspieramy ich ucząc jak skutecznie planować przedsięwzięcia, aby osiągnąć zamierzone cele.” – mówi Adrian Migoń, CEO YBP. „Dzięki wsparciu województwa mazowieckiego i zaangażowaniu Partnerów przygotowaliśmy w tym roku program pod hasłem „Od pomysłu do biznesu”, w którym działania kierujemy zarówno do młodych ludzi jak i nauczycieli, którzy pełnią ważną rolę w podejmowaniu decyzji o wyborze ścieżki kariery.” Program wykładów i warsztatów obejmuje m.in.:

1. Webinar „Jak uczyć biznesu (a nie o biznesie) – Interaktywne Symulacje Biznesowe w szkole”
Prowadzenie: Wojciech Pitura, założyciel i CEO Revas  Czas: 15.11.2024, g. 16:30
Podczas webinaru uczestnicy poznają innowacyjne metody nauczania biznesu poprzez symulacyjne gry biznesowe i przygotowane do nich scenariusze lekcji. Narzędzie stworzone przez Revas, zamienia naukę przedsiębiorczości w ekscytującą grywalizację, angażując uczniów w autentyczne decyzje biznesowe.2. Wykład „Jak działa Giełda?”
Czas: 19.11.2024 g. 13:00 – 14:40, siedziba GPW (UL. Książeca 4, Warszawa)
Wykład prowadzony przez eksperta z Giełdy Papierów Wartościowych. Uczestnicy dowiedzą się, czym są akcje, jak funkcjonuje giełda oraz czy inwestowanie jest dla każdego. Oraz co warto wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem?3. Wykład „Od pomysłu do biznesu”
Czas: 25.11.2024 g. 13:00 – 14:00, siedziba Urzędu Patentowego RP (Al. Niepodległości 188/192, Warszawa)
Ekspert Youth Business Poland podzieli się praktycznymi wskazówkami, jak przekształcić pomysł w dobrze prosperującą firmę, zweryfikować swój pomysł, przygotować plan działania i uniknąć pułapek w pierwszych etapach zakładania biznesu.4. Wykład: „Własność intelektualna – jak skutecznie zadbać o swoje pomysły”,
siedziba Urzędu Patentowego RP (Al. Niepodległości 188/192, Warszawa)
Czas: 25.11.2024 g. 14:00 – 15:00, siedziba Urzędu Patentowego RP (Al. Niepodległości 188/192, Warszawa)
IP to nie tylko internetowy adres komputera, to również skrót od pojęcia „intellectual property”, który w tłumaczeniu na język polski oznacza własność intelektualną. Są to dobra niematerialne, które warto chronić.  Mimo że niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, to jest ich całkiem sporo w naszym otoczeniu. Są to na przykład opatentowane wynalazki, które ułatwiają nam codzienne życie, znaki towarowe – obecne na produktach, które kupujemy w sklepach, czy też utwory np. fotografie, gry video czy piosenki. Pracownicy Urzędu Patentowego RP opowiedzą, w jaki sposób można czerpać korzyści z własnej twórczości, jak ją chronić oraz jak korzystać z cudzej własności intelektualnej, aby nie naruszać praw innych. ​KONKURS BIZNESOWY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH
 18.11. 2024 g.: 9.00 – 16.30, Centralny Dom Technologii (ul. Krucza 50, Warszawa)
W ramach konkursu uczniowie w zespołach 3 osobowych będą mieli szansę wcielić się w rolę przedsiębiorców i zarządzać własnymi firmami, rozwijać je, podejmować decyzje biznesowe i konkurować ze sobą na wirtualnym rynku.
Każdy zespół będzie prowadził osobne przedsiębiorstwo w symulacji biznesowej, a decyzje każdego zespołu będą miały wpływ na wyniki wszystkich uczestników rynku. Uczniowie podczas rozgrywki m.in. wybiorą produkty, które chcą zaoferować swoim klientom, przygotują prognozę popytu, zatrudnią odpowiednich pracowników, zainwestują w niezbędne sprzęty i ustalą cenę swojej oferty.  Najlepsze 3 zespoły otrzymają nagrody finansowe: I miejsce: 2000 zł; II miejsce: 1000 zł; III miejsce: 600 zł.
Projekt dofinansowany ze środków województwa mazowieckiego realizowany w partnerstwie: Fundacji GPW, Youth Business Poland, Urzędu Patentowego RP, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju i Centralnego Domu Technologii.