fbpx

Czas na podsumowanie! 2020 oczami Youth Business Poland

W 2020 roku, którego motywem przewodnim było zmniejszenie aktywności i pandemiczny zastój, fundacja Youth Business Poland wspierała polskich przedsiębiorców poprzez liczne inicjatywy promujące przedsiębiorczość, m.in. oferując bezpłatny mentoring, konsultacje i merytoryczne webinary z ekspertami z różnych dziedzin biznesu. Staraliśmy się pomóc przedsiębiorcom i startupom w digitalizacji, zamianie modelu biznesowego i dostosowaniu do nowych realiów rynkowych.  Wiele największych firm świata, takich jak Disney, Uber, czy Airbnb powstało w czasach wielkich recesji, kiedy fundusze były ograniczone, a nadzieje — wielkie. Deficyt zasobów pobudza kreatywność i uczy umiejętności rozwiązywania problemów, zwłaszcza jeśli wykorzystamy czas kryzysu na zdobywanie nowych umiejętności, które są niezbędne przy prowadzeniu biznesu. Youth Business Poland wierzy, że przedsiębiorczość oznacza kreacje swojej własnej ścieżki, która usłana jest determinacją i konsekwencją. Z drugiej strony na ich barkach spoczywa duża odpowiedzialność za pracowników, płatności, kontrahentów. Dlatego przez 12 miesięcy intensywnie wspieraliśmy przedsiębiorców w ich biznesowych przygodach, a poziom innowacyjności i zaradności uczestników napawał zespół YBP ogromną radością. Uczestnicy programów fundacji to gotowi do działania, pełni pomysłów ludzie, którzy potrzebowali jedynie merytorycznej pomocy ekspertów, wsparcia i iskry, która roznieci w nich ogień walki i pomoże rozwinąć skrzydła. W jaki sposób wspieraliśmy ludzi biznesu w 2020 roku i jak my radziliśmy sobie podczas pandemicznego roku? Zapraszamy Was w podróż po szlaku przedsiębiorczości, który przeszliśmy wspólnie w 2020 roku!

Styczeń, czyli noworoczna przedsiębiorczość

Styczeń zespół Fundacji rozpoczął, optymistycznie, gotowy na wyzwania, które miał przynieść nowy rok. Na start programów YBP z niecierpliwością czekało także wiele osób zmotywowanych do rozpoczęcia lub rozwoju firmy. Zespół opracował plan działania na kolejne 12 miesięcy i nie wiedział jeszcze, że 2020 będzie surowym nauczycielem… O Covid’19 słyszeliśmy tylko zza oceanu, i nikt nie podejrzewał, że wkrótce nasza rzeczywistość tak bardzo się zmieni.

Luty, czyli biznesowa cisza przed burzą i rekrutacja do programu Young Entrepreneurs Success (YES!)

W prepandemicznej lutowej rzeczywistości spokojnie przygotowywaliśmy się do startu programu  rozwoju przedsiębiorczości dla początkujących przedsiębiorców Young Entrepruner Succed (YES). Fundacja wystartowała z rekrutacją i zespół YBP cieszył się, patrząc, jak spływają nowe zgłoszenia do programu.

Marzec, czyli zmiany, kryzysowa pomoc biznesowa i program Academy_Smolna#2020

„W marcu pandemiczna rzeczywistość zaczęła coraz mocniej dawać o sobie znać. Musieliśmy odwołać wyjazd na konferencję projektową do słonecznej Sycylii, a część aktywności zaczęła być ograniczana. Wiele instytucji zaczęło bardziej zachowawczo podchodzić do realizacji nowych inicjatyw. Zostały też anulowane projekty, o które aplikowała fundacja, a co za tym idzie, sytuacja finansowa zaczęła robić się napięta. Nie poddawaliśmy się  i kontynuowaliśmy nasze działania” – mówi Adrian Migoń Prezes Fundacji.

Złożyliśmy dodatkowe projekty i inicjowaliśmy nowe partnerstwa. Ruszył 10-miesięczny program doradczy Miasta St. Warszawy Academy_Smolna#2020, który Fundacja realizowała w partnerstwie z firmą Infakt.pl oraz kancelarią prawną Hogan Lovells. Na uczestników czekało 680 godzin konsultacji i mentoringu, z ekspertami biznesowymi z prawa i księgowości.

Wszystkie działania wspierające trzeba było jednak zdigitalizować, a sam zespół Fundacji także musiał przeorganizować swoją pracę na zdalną. W styczniu 2021 wiadomo, że projekt zakończył się dużym sukcesem i wersja online dobrze sprawdziła się w pandemicznej rzeczywistości. Ze wsparcia w programie skorzystało 361 osób, a 99,3% potwierdziło zadowolenie z udziału w nim! W połowie marca mieliśmy się spotkać podczas warsztatu z 25 początkującymi przedsiębiorcami zakwalifikowanymi do pierwszej edycji programu YES, jednak dzień przed pierwszy warsztatem wyszedł rządowy zakaz organizowania spotkań grupowych. Ze smutkiem odwołaliśmy pierwsze szkolenie,  a uczestnicy spoza Warszawy musieli zwrócić bilety na podróż do stolicy i odwołać noclegi. Przełożyliśmy warsztat i start projektu na kwiecień, przygotowując się na formę w pełni zdalną. Było to dla nas duże wyzwanie, gdyż zdecydowanie wolimy bezpośredni kontakt, dobrą atmosferę na warsztatach i nieformalny networking, który trudno organizować online.

Kwiecień, Pandemia to nie Prima aprilis – działamy online i pomagamy firmom

W kwietniu  kontynuowaliśmy program Academy_Smolna_2020, przekazywaliśmy zainteresowanym informacje o tarczy antykryzysowej, organizowaliśmy konsultacje biznesowe i zastanawialiśmy się jak zarazić ludzi chęcią rozwoju kompetencji biznesowych, które są szczególnie ważne w czasach kryzysu. W końcu ruszył też pierwszy program Young – Entrepreneus Succeed. Przez około 1 miesiąc przygotowaliśmy wersję online 8 warsztatów, doradztwa i innych form wsparcia. Po zorganizowaniu całego 2-miesięcznego programu wiedzieliśmy, że akceleracja online poszła bardzo dobrze. Efekty przeszły nasze oczekiwania, rozwój firm, pozytywne feedbacki i dobra energia, która biła od uczestników zza ekranów komputerów, dodały nam skrzydeł i pomogły uwierzyć, że forma online nie tylko stanowi alternatywę spotkań na żywo, ale także pozwala wnieść bardzo konkretną wartość.

Maj, czyli pobudka dla biznesu i program #WakeUpYourBusiness finansowany przez Google.org

W maju rozpoczęliśmy nowy program pomocowy Wake Up Your Business i przy wsparciu Google.org oraz  zaczęliśmy przygotowania do uruchomienia telefonicznej linii wsparcia, S.O.S. mentoringu oraz webinarów i warsztatów online. Polskimi partnerami projektu zostali PwC i Związek Pracodawców Polskich. Program nadal trwa, a wsparcie trafi do ponad 200 000 właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw w 32 krajach Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i regionu Azji i Pacyfiku. Realizacja projektu pomogła nam w pełni rozwinąć nasze digitalowe działania i zapewnić kompleksowe wsparcie, z którego do końca 2020  skorzystało ponad 500 przedsiębiorców. Rozpoczęliśmy także działania i realizację VIII edycji autorskiego programu akceleracyjnego Katalizator Rozwoju Firmy w partnerstwie z firmą Accenture, w ramach którego wsparcie warsztatowe i mentoringowe otrzymało 15 początkujących przedsiębiorców.

 Czerwiec, czyli bezpłatna linia wsparcia biznesowego

W czerwcu zgłaszało się do nas co raz więcej osób, które potrzebowały pomocy w utrzymaniu firmy, dlatego uruchomiliśmy pod numerem 22 100 20 51 bezpłatną infolinię w ramach programu szybkiego reagowania, aby z pomocą naszych wspaniałych mentorów wspierać przedsiębiorców w potrzebie. Jeżeli linia była zajęta, kontaktowaliśmy się z dzwoniącymi w późniejszym terminie, ale nasi konsultanci zawsze oddzwaniali do zainteresowanych konsultacjami. W partnerstwie z Citibankiem i Fundacją Kronenberga zaangażowaliśmy się też w organizacje konferencji FIRMA WIRUSOODPORNA, podczas której swoją wiedzą dzielili się eksperci z zakresu e-commerce, zarządzania rozproszonymi zespołami, a także budowania relacji z klientami w świecie wirtualnym.

Lipiec, czyli miesiąc webinarów

W sezonie wakacyjnym wszyscy powoli zaczęli zapominać o pandemii, licząc, że kryzys został już zażegnany. Fundacja jednak kontynuowała swoje programy S.O. S dla przedsiębiorców, którzy nadal zmagali się ze skutkami społeczno-gospodarczymi Covid’19

W lipcu organizowaliśmy ciekawe webinary m.in.: z Konradem Zachem – Founderem & CEO Thinkhub i ekspertem e-Commerce, który wprowadził nas w świat e-sprzedaży, a kolejny z Konradem Ozdowy, co-founderem PwC Startup/ Scaleup & Startup, który tłumaczył uczestnikom webinaru jak pozyskać finansowanie dla startupu. To był dobry miesiąc: nasz program Wake Up Your Business doceniono w skali krajowej i został on objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Rozwoju.

Sierpień, czyli rekrutacja do kolejnej edycji programu YES! – Young Entrepreneurs Succeed

W sierpniu ruszyła rekrutacja do kolejnej II edycji programu YES! – Young Entrepreneurs Succeed. Poza tym rozpoczęliśmy zapisy do mentoringu z ekspertami z Google.org, którzy dzielili się z uczestnikami wiedzą z zakresu marketingu kryzysowego, strategii marketingu cyfrowego, planowania biznesu i sprawdzonych metod używania Google Ads.  Dla Fundacji sierpień był też czasem urlopów i ładowania akumulatorów przed zapowiadającym się aktywnie wrześniem.

Wrzesień, czyli miesiąc intensywnej pracy!

Wrzesień upłynął nam pod znakiem intensywnej pracy z przedsiębiorcami, nowych partnerstw i webinarów! Mieliśmy przyjemność zostać partnerem dwudniowego wydarzenia Sensorycznie i na serio, które zwiększało świadomość o tym, jak miasto postrzegają osoby starsze i z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Ponadto organizowaliśmy webinary o szansach i zagrożeniach cyfrowego eksportu, skutecznym generowaniu leadów i zarządzaniu procesem sprzedaży oraz rozpoczynaniu i prowadzeniu skutecznej komunikacji firmy.

Do S.O. S mentoringu dołączyła 40 osoba co oznaczało, że ze wsparcia mentora w ramach działań fundacji korzystało ponad 80 przedsiębiorców.

Październik, czyli start kolejnej edycji programu YES- Young Entrepreneurs Succeed!

Październik otwarliśmy webinarem Pawła Wojciechowskiego — współtwórcy Noble Lashes, który uczył nas „jak rozbić Youtube i zarobić pierwszy milion” i rozpoczęliśmy kolejny nabór do miesięcznego kursu rozwoju przedsiębiorczości YES- Young Entrepreneurs Succeed! Od marca angażowaliśmy się także w rozwój platformy Ekspercipomagaja, organizowaną przez firmę Cashy.pl gdzie można uzyskać merytoryczną pomoc biznesową bezpłatnie lub za symboliczną kwotę przeznaczoną na wskazany cel charytatywny. Cała akcja zakończyła się ogromnym sukcesem i oprócz wizyt medialnych w dzień dobry TVN otrzymała wyróżnienie w konkursie „Dobroczyńca Roku”.

Listopad, czyli miesiąc aspirującego przedsiębiorcy 

W listopadzie nasz kalendarz był w dalszym ciągu wypełniony konsultacjami w ramach Academy_Smolna, organizacją mentoringu i nowymi webinarami. Lech Kaniuk — CEO SunRoof Polska, współtwórca PizzaPortal.pl, iTaxi.pl i Delivery Hero i autor książki „Siła Pędu” opowiedział uczestnikom webinaru o swojej ścieżce biznesowej, a radca prawny Igor Władyko udzielał wskazówek, o tym jak prowadzić firmę omijając kłopoty prawne. To był zdecydowanie miesiąc intensywnej edukacji dla aspirujących przedsiębiorców!

Grudzień, czyli pożegnanie niezapomnianego roku

Bez wątpienia 2020 rok pozostaje niezapomniany dla wielu z nas, ale w 2021 rok wkraczamy pełni chęci do działania. W grudniu z sukcesem zakończył się program Academy_Smolna#2020, a nam udało się zorganizować dwa ciekawe webinary. Rafał Ferber – Prezes agencji Runaways i założyciel „Mordor na Domaniewskiej” podzielił się z uczestnikami webinaru technikami efektywnej pracy zdalnej, a Magdalena Pawłowska — ekspertka od kursów online w Polsce przeprowadziła słuchaczy przez proces tworzenia kursu online pomimo braku ogromnej społeczności. To był grudzień pełen planowania, choć 2020 rok nauczył nas już, że elastyczność jest w biznesie na wagę złota.

Podsumowując, mieliśmy przyjemność zrealizować kilka wspaniałych programów, zorganizować wiele wartościowych webinarów, wspierać przedsiębiorców dzięki bezpłatnej linii wsparcia biznesowego i partycypować w kilku dobrych inicjatywach. Przez te 12 miesięcy udało nam się:

  • Zapewnić wsparcie doradcze i mentoringowe dla 361 osób w ramach programu #Academy_Smolna2020.
  • Zorganizować 6-miesięczny mentoring indywidualny dla 132 początkujących przedsiębiorców w ramach projektów (Katalizator Rozwoju Firmy, Young Entrepreneur Succeed, Academy Smolna i Wake Up Your Business).
  • Prowadzić projekt Wake Up Your Business, który poprzez Webinary, Help line i SOS-mentoring pomógł już 600 początkującym przedsiębiorcom w digitalizacji, adaptacji do nowej sytuacji na rynku i rozwoju firmy podczas pandemii.
  • Z sukcesem przejść na tryb online i zorganizować trzy edycje Young Entrepreneur Succeed — programu dla młodych przedsiębiorców, składającego się z 8 warsztatów biznesowych, coachingu i 6-miesięcznego mentoringu.
  • Do YBP dołączyło ponad 20 nowych Mentorów, co nas bardzo cieszy, bo nasza organizacja rośnie w siłę!
  • Przyczynić się do otwarcia 40 nowych firm i powstania 65 nowych miejsc pracy.
  • Dać wsparcie 1269 osobom.

Dziękujemy wszystkimi partnerom i mentorom za współpracę, gdyż bez nich nie byłoby to możliwe. Życzymy wszystkim dobrego 2021 roku i niech przedsiębiorczość będzie z Wami!